203851-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Ortopediska implantat – Axel- och armbågsprotes
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelAxel- och armbågsprotes
BeskrivningDennna upphandling avser Axel- och armbågsprotes.Produkterna i denna upphandling avser ledproteser som implanteras i axel- och armbågsled för behandling av symptomgivande degenerativ ledsjukdom där icke-operativ behandling visats otillräcklig. Protesersättning används även för behandling av frakturer som bedöms ej behandlingsbara med annan metod. I ortopedkliniken i Linköpings regi implanteras både armbågsproteser och axelproteser. Per år implanteras cirka 131 ledproteser i Linköping, varav ca 25 i armbågsled och 106 i axelled. Volymerna kan dock överstiga och understiga uppskattat värde.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 33183100 Ortopediska implantat
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelAxelprotes anatomisk modulär med stam och caput
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119485:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33184100 Kirurgiska implantat, 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33100000 Medicinsk utrustning
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelAxelprotes primär omvänd total
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119485:Lot:2
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelAxelprotes anatomisk modulär utan stam, total eller hemi (metafysär förankring)
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119485:Lot:3
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelAxelprotes fraktur hemi
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119485:Lot:4
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelAxelprotes fraktur omvänd
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119485:Lot:5
Del (anbudsområde)LOT-0006
TitelArmbågsprotes total
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119485:Lot:6
Del (anbudsområde)LOT-0007
TitelArmbågsprotes hemiprotes
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119485:Lot:7
Del (anbudsområde)LOT-0008
TitelArmbågsprotes caput radii
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119485:Lot:8