203879-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Databassystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Informationsdatabastjänster
Referensnummer: 3.3.2-743/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48610000 Databassystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholm stad inbjuder till anbudsgivning avseende webbaserade informationsdatabastjänster och kreditupplysning. Tjänsten ska tillhandahålla information om personer, företag, fastigheter, fordon och företag i Sverige enligt de förutsättningar som anges i upphandlingsdokumenten.
Anbudet i digital form ska vara Staden tillhanda senast 31.5.2019 23:59. Anbud som inkommer för sent kommer inte att prövas.
Anbudet ska lämnas på svenska. Eventuella intyg och officiella dokument som inte kan tas fram på svenska och som i original är författade på engelska får lämnas utan att översättas till svenska. Anbudet ska lämnas elektroniskt via Visma TendSign enligt instruktioner vid inloggning. Anbud via telefax, post eller e-post accepteras inte.
Anbudets giltighetstid
Lämnat anbud ska vara bindande till och med 31.12.2019
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48614000 Datainsamlingssystem, 48810000 Informationssystem, 72300000 Datatjänster, 72314000 Datainsamlings- och kollateringstjänster, 72320000 Databastjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen