203900-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: Undervisningsmaterial
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för originalframställning av svällpappersbilder
Referensnummer: 2 STO-2018/1600
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39162110 Undervisningsmaterial
II.1.4.
Kort beskrivning
SPSM har för avsikt att upphandla ramavtal gällande originalframställning av svällpappersbilder. Ramavtalet kommer bestå av uppdrag att rita bildoriginal, som trycks på svällpapper, samt tillhörande filer så som tryckinformation, etiketter i både punkskrift och svartskrift, innehållsförteckningar i både punktskrift och svartskrift etc. Upphandlingen är uppdelad i två delområden. Anbud kan lämnas på det ena eller på båda dessa områden. Mer information framgår av upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Delområde A
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39162100 Undervisningsutrustning, 79800000 Tryckning och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Delområde A - Ritning av svällpappersbilder samt ändring av befintliga bilder till läromedel med tillhörande administrativa moment.
För delområde A finns ingen övre gräns för hur många anbudsgivare som tilldelas kontrakt.
Delområde B
Del nr: 2
39162200 Hjälpmedel och apparater för undervisning
Ritning av svällpappersbilder till nationella proven med extra snabb leveranstid och särskilda administrativa moment. För delområde B antas endast en anbudsgivare.