Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtalsupphandling särskilt boende 2022 - 2025
Referensnummer: SON 2020 314
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Socialnämnden upphandlar ramavtal för köp av enstaka platser inom särskilt boende enligt SoL, med avtalsstart 1.1.2021.Upphandlingen avser platser på Gotland och riktar sig till såväl befintliga verksamheter som företag som vill etablera sig på den gotländska marknaden. Mer information om prognoser och tillgång på särskilt boende finns i dokumentet ”Plan för särskilt boende för äldre” som är tillgängligt via regionens hemsida: https://www.gotland.se/91955
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85310000 Socialt arbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Socialnämnden upphandlar ramavtal för köp av enstaka platser inom särskilt boende enligt SoL, med avtalsstart 1.1.2022. Upphandlingen avser platser på Gotland och riktar sig till såväl befintliga verksamheter som företag som vill etablera sig på den gotländska marknaden. Mer information om prognoser och tillgång på särskilt boende finns i dokumentet ”Plan för särskilt boende för äldre” som är tillgängligt via regionens hemsida: https://www.gotland.se/91955