203936-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: Installation av larmsystem och antenner
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trygghetslarm och larmmottagning
Referensnummer: UH-2019-007
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45312000 Installation av larmsystem och antenner
II.1.4.
Kort beskrivning
Härnösands kommun (kommunen) avser att upphandla Trygghetslarm och larmmottagning för Ordinärt och Särskilt boende.
Upphandlingen avser en trygghetslarmstjänst för Ordinärt boende med en helhetslösning med larmenhet, larmtillbehör och larmmottagning, där anbudsgivaren svarar för införandet med utbildning av kommunens Teknik- och serviceenhet, som därefter sköter installationen i kundernas hem.
Upphandlingen avser också en trygghetslarmstjänst för Särskilt boende med en helhetslösning med larmenhet och larmtillbehör, där anbudsgivaren svarar för införandet och den primära installationen i kundernas hem.
Tjänsten avser larmutrustning, drift av systemet i form av en molntjänst, drift- och användarsupport, drift av kommunikation, extern och intern larmmottagning och larmförmedling till kommunens utförare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 16 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45312000 Installation av larmsystem och antenner, 32552120 Hjälptelefoner, 79711000 Larmövervakningstjänster, 35121700 Larmsystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kommunens Teknik- och Serviceenhet avser att, efter införandet med utbildning, i egen regi sköta löpande installation, förändring och konfigurering av larmutrustningen och enklare service på dessa oavsett boendeform.
Tjänsten avser larmutrustning, drift av systemet i form av en molntjänst, drift- och användarsupport, drift av kommunikation, extern och intern larmmottagning och larmförmedling till kommunens utförare. Kommunen eftersöker i största mån mobila tjänster som inte låser fast kunden i hemmet. Tekniken bör följa med dig där du behöver den.
Den upphandlade lösningen ska innebära att larmenhet eller motsvarande tillsammans med tillbehören ska kunna användas i både Ordinärt som Särskilt boende. Trygghetslarmen ska vara heldigitala.
Upphandlingens värde beräknas till ca 2,5 MSEK/år, baserat på tillgänglig statistik för året 2018. Kommunen förbinder sig inte att köpa viss volym.