203938-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Programvara för administration
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av förmånsportal
Referensnummer: 19-7765
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48219300 Programvara för administration
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att FI vill vara en attraktiv arbetsgivare erbjuder sina anställda ett större utbud av förmåner samtidigt som det blir minskad administration för chefer och HR-staben. Vi upphandlar därför en förmånsportal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal, 48700000 Verktygsprogram, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222300 IT-tjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med upphandlingen är att FI vill vara en attraktiv arbetsgivare erbjuder sina anställda ett större utbud av förmåner samtidigt som det blir minskad administration för chefer och HR-staben.
Värdet av upphandlingen uppskattas till cirka 375 000 SEK per år, vilket är baserat på tidigare användning av tjänsten. FI kan inte garantera någon volym för tjänsten och uppskattningen ska därför endast ses som information. Den verkliga volymen kan därmed bli såväl lägre som högre.
Upphandlingen omfattar en förmånsportal för minst 570 anställda hos FI. Förmånsportalen ska hantera kvitton för exempelvis friskvårdbidrag, läkemedel, sjukvård mm.