203963-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Programvaruutvecklingstjänster för databas och operativsystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Patienttransportdirigeringssystem
Referensnummer: RS/230636
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212600 Programvaruutvecklingstjänster för databas och operativsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Värmland (regionen) genomför denna upphandling som avser Patienttransportdirigeringssystem med beskrivning i upphandlingsdokumenten.
Det totala värdet för ingående varor/tjänster i denna upphandling under aktuell avtalsperiod inkl. optionsår beräknas uppgå till ca 3,2 miljoner SEK baserat på 2022 års behov.
Upphandlingen omfattar bland annat:
· installation, intrimning och provning av aktuellt IT-system till fullt driftfärdigt skick
· Drift, service- och support
· Dokumentation
· Utbildning
· Utveckling av systemet
Systemmiljö
Leverantören ska tillhandahålla följande systemmiljöer av offererat system:
· Produktionsmiljö
· Test/Utbildningsmiljö
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 240 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72212600 Programvaruutvecklingstjänster för databas och operativsystem, 72212780 Programvaruutvecklingstjänster för system-, lagrings- och innehållshantering, 72212781 Programvaruutvecklingstjänster för systemhantering, 72212960 Programvaruutvecklingstjänster för drivrutiner och system, 72226000 Konsulttjänster för leveranskontroll av systemprogram
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalsstart: 2023-06-15
Avtalstid för drift och förvaltning 2024-05-01 – 2029-04-30 (60 månader) med option för regionen om förlängning maximalt 24 månader (2 år) + 24 månader (2 år).
·         Från avtalsstart till driftstart ska all projektering, förberedelser, integrationer och utbildningar genomföras tillsammans med tester för verifiering av ställda krav vars testresultat ska vara godkända av regionen i enlighet med leverantörens anbudshandlingar och gällande leveransplan.
·         I Karlstad ska systemet köras i skarp drift senast 2024-05-01
·         I Arvika och Torsby systemet köras i skarp drift senast 2024-06-04