203985-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Byggteknisk ledning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Samordnande byggledare stomkomplettering och installationer delområde berg, projekt Slussen K623-19
Referensnummer: E2019-00527
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71540000 Byggteknisk ledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Samordnande byggledare stomkomplettering och installationer till projekt Slussen.
Uppdraget avser tiden från genomförandeplanering till och med genomförandet av installations- och stomkompletteringsentreprenader för delområdet.
Uppdraget avser främst entreprenader SN92 installationer och SN94 stomkomplettering inom den nya bussterminalen med infartsramper.
Uppdraget beräknas starta 12 augusti 2019 och pågå till december 2023.
Uppdragets omfattning bedöms till 100 % av ett heltidsuppdrag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45223200 Konstruktionsarbete, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen