203986-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Nöd- och säkerhetsutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Räddningstjänstmateriel 2020
Referensnummer: 231-1089/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35100000 Nöd- och säkerhetsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar räddningstjänstmateriel för Storstockholms brandförsvar avseende återanskaffning i huvudsak och är uppdelad i 6 anbudsområden. Anbud kan lämnas på ett eller flera anbudsområden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 6
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde 1, Räddningsmateriel
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35110000 Brandbekämpnings-, nöd- och säkerhetsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Räddningsverktyg, omfattar handverktyg för räddningstjänst
Räddning, omfattar specialmateriel som används vid olika typer av räddningsinsatser
Varning, omfattar produkter som används för att t.ex. varna trafikanter, utmärka egen personal vid
Trafikolyckor
Bårar, omfattar olika typer av specialbårar som kan användas vid räddningsinsats
Räddningssåg, omfattar kapverktyg och tillhörande produkter anpassade för räddningsinsats
IR-kameror, omfattar IR-kameror och tillbehör anpassade för räddningsinsatser
Lyftkuddar, omfattar lyftkuddar och tillbehör som används för tunga lyft vid olika typer av räddningsinsatser
Kompletta kit, omfattar kompletta satser som består av ovan produktgrupper
Anbudsområde 2, Pumpar och sanering
Del nr: 2
35112000 Räddnings- och nödutrustning, 42122110 Pumpar för brandsläckning
Pumpar, omfattar olika typer av pumpar som kan användas vid räddningsinsats
Sanering, omfattar produkter som kan användas vid sanering vid räddningsinsats
Anbudsområde 3, Fläktar och tillbehör
Del nr: 3
35111000 Brandbekämpningsutrustning
Batteridrivna fläktar, omfattar batteridrivna fläktar för ventilering vid brand/räddningsinsats
Tillbehör batteridrivna fläktar, omfattar tillbehör till batteridrivna fläktar
Anbudsområde 4, Belysning
Del nr: 4
35113000 Säkerhetsutrustning
Handlampor, omfattar handlampor för räddningsinsats
Rökdykning, omfattar handlampor för rök & kemdykarlika förhållanden
Arbetsbelysning, omfattar arbetsbelysning vid räddningsinsats
Anbudsområde 5, Armatur och strålrör
Del nr: 5
35113000 Säkerhetsutrustning, 35113400 Skydds- och säkerhetskläder
Armatur, omfattar armatur för vattentransport och brandsläckning
Strålrör, omfattar strålrör för brandsläckning
Skumarmatur, omfattar armatur för skumgivning
Slangkorgar, omfattar bärsystem för brandslang
Slangtillbehör, omfattar tillbehör för brandslang
Kompletta kit, omfattar kompletta kit som består av ovan produktgrupper
Anbudsområde 6, Handbrandsläckare
Del nr: 6
24951210 Pulver för brandsläckare, 35111300 Brandsläckare
Handbrandsläckare nya, omfattar nya handbrandsläckare för brandsläckning
Handbrandsläckare återfyllning, omfattar återfyllning/utbytessystem av befintliga handbrandsläckare för brandsläckning
Handbrandsläckare övning, omfattar återfyllning/utbytessystem av handbrandsläckare för övning