204006-2021 - ResultatSverige-Falun: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Ramavtal gällande fjärrvärme och fjärrkyla i partnering för Falu Energi & Vatten
Referensnummer: FEV20/0300
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar markarbeten för och förläggning av fjärrvärme- och fjärrkylaledningar och därmed övriga förknippade arbeten. Mot bakgrund av komplexiteten i anläggningsentreprenad vid förläggning av fjärrvärme och fjärrkyla, har Falu Energi & Vatten valt att upphandla en entreprenör för att tillsammans bedriva dessa Ramavtalsprojekt inom ramen för partnering.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet omfattar markarbeten för och förläggning av fjärrvärme- och fjärrkylaledningar och därmed övriga förknippade arbeten.