204091-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Falun: Nöd- och säkerhetsutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Överfallslarmsystem
Referensnummer: HSN2023/3226
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35100000 Nöd- och säkerhetsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avser överfallslarmsystem inkl. hårdvara och tillhörande tjänster
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 35 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35100000 Nöd- och säkerhetsutrustning, 35121700 Larmsystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Följande verksamheter, i prioritetsordning, inom Division psykiatri behöver byta ut befintligt överfallslarmsystem och hårdvara
1.    Rättspsykiatriska kliniken/Allmän psykiatriska kliniken, RPK/APK, Säter. Verksamhet måndag till söndag
2.    Vuxenpsykiatrin, Borlänge. Verksamhet måndag-fredag, 08-17
3.    Vuxenpsykiatrin, Falun. Verksamhet måndag-söndag, 00-24
4.    Barn- och ungdomspsykiatrin, Falun. Verksamhet måndag-fredag, 08-17
5.    Vuxenpsykiatrin, Avesta. Verksamhet måndag-fredag, 08-17
6.    Vuxenpsykiatrin, Mora. Verksamhet i två fastigheter måndag-fredag,  08-17
Det är av stor vikt att systemet med tillhörande hårdvara och tjänster tillgodoser Region Dalarnas behov under hela avtalstiden
Målet med upphandlingen är att den ska leda till ett modernt, driftsäkert, robust och skalbart överfallslarmsystem med hög användbarhet.