Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjutsar
Referensnummer: IN422930
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar skolskjuts, det vill säga transporter av elever till och från skolor inom Tranås kommun. Transporterna sker med större fordon, av bussmodell samt mindre fordon så som specialfordon och personbilar. Beställaren beställer även interna skjutsar så som transporter av elever till tex idrott, språk och slöjd.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60120000 Taxitjänster, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen