Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Måltidsförpackningar, hygienpapper, plast och serveringsprodukter
Referensnummer: UH-2021-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 19520000 Plastprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett bassortiment av Måltidsförpackningar, Hygienpapper och plastprodukter, samt Serveringsprodukter för kundens verksamheter.
Upphandling omfattar två områden:
Område 1 – Måltidsförpackningar
Område 2 – Hygienpapper, plast och servering
I upphandlingen ingår Skellefteå kommun, Norsjö kommun, Malå kommun, samt Skellefteå buss.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 7 300 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
OMRÅDE 1 - MÅLTIDSFÖRPACKNINGAR
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 19520000 Plastprodukter, 39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering, 33760000 Toalettpapper, näsdukar, handdukar och servetter, 19640000 Sopsäckar och soppåsar av polyeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Måltidsförpackningar uppgick till ett värde av ca 2 miljoner kronor under 2022.
Hygienpapper, plast och serveringsprodukter uppgick till ett värde av ca 5,7 miljoner kronor under 2022.
OMRÅDE 2 -HYGIENPAPPER, PLAST OCH SERVERING
Del nr: 2