204160-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av totalentreprenad för projektet Johannisborgsförbindelsen etapp 2 i partnering
Referensnummer: SPN 2023/0272
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Norrköpings kommun, samhällsbyggnadskontoret, genomför en samordnad upphandling av totalentreprenad för projektet Johannisborgsförbindelsen etapp 2 i strategisk partnering.
Projektet omfattar huvudsakligen; bro, väganläggning, kaj och ledningsarbeten VA. För kontraktsarbeten avseende bro, väganläggning och kaj kommer Norrköpings kommun teckna kontrakt med vinnande anbudsgivare. För kontraktsarbeten avseende ledningsarbeten VA kommer Nodra AB att teckna kontrakt med vinnande anbudsgivare.
En anbudsgivare måste lämna anbud på samtliga kontraktsarbeten. En och samma anbudsgivare tilldelas kontrakt för båda entreprenadkontrakten. Se kod AFB.53 i handling 6.0 Administrativa föreskrifter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 750 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
.Norrköpings kommun, samhällsbyggnadskontoret, genomför en samordnad upphandling av totalentreprenad för projektet Johannisborgsförbindelsen etapp 2 i strategisk partnering.