Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänster för vinterväghållning
Referensnummer: MOS.2018.0310
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser upphandling av tjänster vid vinterväghållning inom Eslövs kommun som beskrivs i detta förfrågningsunderlag. Upphandlingen ska leda till ramavtal med fler entreprenörer på 2+2 år med start höst 2018.
Vinterväghållningen innefattar snöröjning, halkbekämpning och snöbortforsling.
Entreprenören tillhandahåller arbetsfordon inklusive förare efter avrop som samordnas med Eslövs kommuns driftentreprenör.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90611000 Gaturenhållning, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen