204367-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Installation av brandlarm, Ramavtal
Referensnummer: 23/15
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser att teckna ramavtal med en (1) entreprenör för genomförande av installation av nya kompletta brandlarms system efter behov, enligt SBF 110:8 samt Kfast tekniska anvisningar.
Förkommande arbeten utförs i fastigheter som rymmer lägenheter och lokaler hos Eskilstuna Kommunfastigheter AB, i kommunala fastigheter (kontor, skola, förskola mm), i industrifastigheter samt i kontors- och verksamhetslokaler hos övriga kommunala bolag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31625200 Brandlarmssystem, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45312100 Installation av brandlarmssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen