204458-2022 - ÄndringSverige-Norrtälje: Telekommunikationstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nätverksprodukter
Referensnummer: KS 2022-405
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64200000 Telekommunikationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Då nuvarande avtal går ut inom kort behöver Norrtälje kommun upphandla nytt avtal gällande nätverksprodukter.
Syftet är att säkerställa leverans av Nätverksprodukter samt tillhörande konsulttjänster inom området. Detta för att trygga kommunens befintliga leverans utan att för den delen påverka verksamheternas funktionalitet.
Utöver konsultation och köp av nätverksprodukter finns ett behov av SLA samt övervakning av IT-miljön.
Med övervakning med "En aktiv kontrollerad funktionalitet av produkterna och tjänsterna är i skarp produktionsdrift"