204502-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Företags- och organisationsrådgivning – Ledarstöd vid Luleå tekniska universitet 2024
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelLedarstöd vid Luleå tekniska universitet 2024
BeskrivningLedarskap i universitetsvärlden är en balansakt mellan traditionella akademiska värden och ett behov av utvecklat och moget ledarskap. Med en välkomnande kultur som genomsyras av mod, närhet och tillit skapar vi utveckling och innovation. Organisationers kultur och värderingar blir allt viktigare för att rekrytera och behålla nya medarbetare och studenter från hela världen, men också för att klara av en allt snabbare utveckling, tuffare konkurrens och ökade krav på innovation. Mot denna bakgrund behöver LTU därför upphandla ett ramavtal med leverantörer som kan hjälpa oss att tillvara ta detta och utveckla chefer och medarbetare för att kunna bedriva en hållbar verksamhet som är under ständig utveckling.
Intern identifierareLTU-4953-2023
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79410000 Företags- och organisationsrådgivning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelDelområde A
BeskrivningProgram för medarbetare som i sin profession/specialistfunktion utövar ledarskap, utan att vara chefer
Intern identifierareDelområde A
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelDelområde B
BeskrivningChefs- och ledarprogram i grupp.
Intern identifierareDelområde B
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelDelområde C
BeskrivningAkademisk karriärutveckling/Ledarskap inom akademin
Intern identifierareDelområde C
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelDelområde D
BeskrivningHandledningsstöd/coachning till medarbetare, chefer och grupper
Intern identifierareDelområde D
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelDelområde E
BeskrivningExternt stöd vid verksamhets- och organisationsutveckling, problemlösning, konflikthantering och andra områden som bidrar till att utveckla verksamheten, medarbetare och ledare vid Luleå tekniska universitet
Intern identifierareDelområde E
Del (anbudsområde)LOT-0006
TitelDelområde F
BeskrivningTemainslag och faktautbildning som övriga ledarstöds- och utbildningsinsatser
Intern identifierareDelområde F