204509-2022 - Frivillig förhandsinsynSverige-Forshaga: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Underhåll och support av verksamhetssystem Time Care
Referensnummer: VTN -2022-40
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Meddelande om frivillig förhandsinsyn avseende upphandling av underhåll och support av verksamhetssystem Time Care.
Forshaga har, efter genomförande av förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt LOU (2016:1145) 6 kap. 14 § punkt 3 och detta meddelande, för avsikt att ingå avtal med Time Care Aktiebolag, 556471-7717, (Time Care) avseende support och underhåll av verksamhetssystemet Time Care. Genom befintligt avtal med Time Care har kommunen icke-exklusiv evig nyttjanderätt till verksamhetssystemet och dess avtalade programprodukter/moduler.
Avtalstid; 3 år med möjlighet till 1+1 års förlängning
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen