204518-2023 - ResultatSverige-Nyköping: Trädröjning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Destruktion av sjuka almar på Gotland
Referensnummer: 2023/224
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77211300 Trädröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenör för huggning och skotning
Syfte och orientering
Denna förfrågan avser, Destruktion av sjuka almar på Gotland enligt specifikation.
I destrueringsarbetet ingår omfattande nertagning av sjuka almar (motorsåg, skördare samt transport med skotare, traktor eller annat lämpligt fordon). Skogsstyrelsen, Stockholm-Gotlands distrikt/område Gotland behöver därför en entreprenör som kan utföra detta arbete.
Uppskattat värde
Det nedan angivna värdet innebär en uppskattad volym baserad på omsättning av befintliga ramavtal och innebär endast ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.
Avtalets totala uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till ca. 4 500 000 SEK.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77200000 Skogstjänster, 77231000 Skogsskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen