20453-2018 - ResultatSverige-Jönköping: Brödprodukter, färska bakverk och kakor
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Färskt bröd och konditorivaror
Referensnummer: 16/347
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av färskt bröd och konditorivaror för leverans till verksamheter men även köp i butik.
Inledning.
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag avseende färskt bröd, konditorivaror och färdigbredda smörgåsar. Upphandlingen avser ramavtal för beställning och leverans och med möjlighet till köp direkt i butik eller utlämning till de olika verksamheterna i kommunerna.
Köp/avhämtning kommer att ske av kommunens enheter stora som små. I uppdraget ingår det att butiken/utlämningsstället ska ha öppet vardagar.
Detta avtal omfattar inte färskt bröd till köksverksamheten på äldreboenden, skolor och förskolor inom Jönköping, Habo och Mullsjö kommuner.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15811000 Brödprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen