204562-2025 - Planering
Sverige – Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar – RFI – OCT och Ögonbottenkameror för Ögonkliniken för Region Halland
Förhandsmeddelande som endast används i informationssyfte
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelRFI – OCT och Ögonbottenkameror för Ögonkliniken för Region Halland
BeskrivningVi önskar information om OCT som skall kunna dokumentera makula och papill samt kunna ta autofluorescencebilder samt om det finns möjlighet att ta wide field OCT, mätning av gangliecellslagret, Hood report och Angio OCT. Vi önskar information om Ögonbottenkameror som används för dokumentation av ögonbotten vid sjukdomar och förändringar. Utrustningen skall kunna ta bilder i både färg, svart/vit, autofluorescence samt kontrastfotografering.
Intern identifierareRFI
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar