204590-2018 - ÄndringSverige-Stockholm: Företagshälsovård
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Företagshälsovård
Referensnummer: SR1807
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85147000 Företagshälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
Sveriges Radio AB (SR), Sverige Television AB (SVT), Sveriges Utbildningsradio AB (UR) och Sveriges Radio Förvaltning AB (SRF) som gemensamt kallas för Public Service-bolagen (PS-bolagen) inbjuder till upphandling avseende företagshälsovård.
Detta är en samordnad upphandling där Sveriges Radio AB upphandlar tjänsten tillsammans med de övriga bolagen.
PS-bolagen kommer att vara kontraktsparter i separata avtal och kommer att agera som separata kunder.
PS-bolagen ska erbjuda en likvärdig företagshälsovård till samtliga medarbetare runt om i Sverige.