204596-2018 - ÄndringSverige-Göteborg: Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektingenjör inom centralenområdet
Referensnummer: 18/8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektingenjör inom centralenområdet.
Centralenområdet är ett av sju delområden inom Älvstaden och är ett av Göteborgs viktigaste stadsutvecklingsområden. Centralenområdet ska öppna för utvecklingen av Gullbergsvass och knyta an hela området mot vattnet, inklusive Lilla Bommen.