204602-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Örnsköldsvik: Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter Miljö
Referensnummer: A 19-034 F
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Miljö och Vatten i Örnsköldsvik AB upphandlar ramavtal avseende tekniska konsulter miljö för successiva avrop under ramavtalsperioden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 90700000 Miljötjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen