204618-2026 - Resultat
Sverige – Insamling av avfall – Tjänstekoncession för evenemangsavfall inom Stockholm stad
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelTjänstekoncession för evenemangsavfall inom Stockholm stad
BeskrivningUpphandlingen omfattar insamling, transport samt behandling av avfall från tillfälliga evenemang. Med evenemang avses tillställningar av tillfällig karaktär inom staden. Koncessionsinnehavarnas ersättning i uppdraget utgår via ersättning från kontrakterade kunder samt ersättning för avyttrandet av insamlat evenemangsavfall.
Intern identifierare25SVOA375
Typ av förfarandeÖppet
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90511300 Insamling av avfall
Ytterligare klassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareTjänstekoncession för evenemangsavfall inom Stockholm stad