204685-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Skogsavverkning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal maskinella tjänster i skyddade områden
Referensnummer: 114-58955-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77210000 Skogsavverkning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal avseende naturvårdsavverkning och hantering av virke och ris i skyddade områden och områden med hotade arter i Stockholms län.
Inbjudan
Länsstyrelsen i Stockholms län inbjuder er härmed att inkomma med anbud som syftar till att teckna ramavtal avseende naturvårdsavverkning och hantering av virke och ris i skyddade områden och områden med hotade arter i Stockholms län. Inom Länsstyrelsen svarar enheten för naturskötsel för sakområdet medan enheten för ekonomi och upphandling svarar för administration av upphandlingen.
I det osäkra läget med anledning av Covid 19, och dess dagliga påverkan på marknaden, kommer vi att utvärdera frågor kring ekonomiska förutsättningar utifrån krav i detta underlag, men också utifrån den aktuella rådande arbetsmarknadspolitiska situationen och bedöma förutsättningar i förhållande till upphandlingen i varje enskilt ärende.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Delområde Norra regionen, Delområde Södra regionen, Delområde Skärgården
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77200000 Skogstjänster, 77211000 Tjänster i samband med skogsavverkning, 92533000 Tjänster i naturreservat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inom samtliga tre regioner efterfrågas följande moment:
Skördning: I momentet ingår främst avverkningar i naturvårdssyfte. Det kan innebära avverkningar
Riktade till att restaurera igenväxta hagmarker, strandängar, slåttermarker, etc. Det kan även innebära naturvårdsgallringar i ädellövmiljöer eller avverkning av tall i sandiga miljöer. Momentet innebär körning över marker med känsliga naturtyper eller körning över mycket blöta marker. Val av maskiner är därför helt avgörande för att undvika skador.
Skotning: Momentet innebär borttransport av avverkade träd. Då skotningen omfattar körning överkänsliga marker är valet av maskiner helt avgörande för att undvika markskador.
Motormanuellt kompletterande arbete: I samband med en avverkning uppstår ofta ett mindre behov av manuellt arbete. Det kan röra sig om exempelvis kvistning av grova träd, förröjning, rotkapning, etc. Här ingår inte omfattande motormanuella röjningar och som kan utgöra huvuddel i
Ett uppdrag. Dessa omfattas av annat ramavtal.
Planering: Moment kan innebära objektsrelaterade planering, markägarkontakt, avstämningar
Etc.