See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Frivillig förhandsinsyn avseende utrustning för additiv tillverkning
Beskrivning: Frivillig förhandsinsyn avseende utrustning för additiv tillverkning Totalförsvarets Forskningsinstitut (FOI) 202100-5182, annonserar i enlighet med enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) 10 kap. § 5 meddelande om frivillig förhandsinsyn, i syfte att försäkra sig om att ingen annan leverantör än Freemelt AB, 559097-0215 kan erbjuda utrustning för additiv tillverkning. Motivering till varför upphandlingen inte annonseras FOI bedömer att endast Freemelt AB, 559097-0215 på grund av skydd av ensamrätt och tekniska skäl är ensam leverantör för att kunna leverera utrustning för additiv tillverkning som motsvarar de krav som FOI ställer på utrustningen. FOI:s anskaffningsbehov avser en maskin som kan hantera ett tiotal pulver där olika pulver kräver att tillverkning sker på olika sätt. Dessutom krävs en maskin som kan tillverka i vakuum, med öppen källkod och där tillkomsten av rök under tillverkningsprocessen är minimal. Rökbildning minimeras med hjälp av den patenterade lösningen ProHeat som Freemelt AB tillhandahåller. En kombination av egenskaper som Freemlets maskin har, såsom öppen källkod, tillverkning i vakuum och ProHeat gör Freemelts maskin unik och ensam på marknaden att kunna tillgodose det behovet som FOI har. Således bedöms det inte föreligga någon konkurrens. Efter genomförande av förhandlat förfarande utan föregående annonsering i enlighet med 6 kap. 14§ p. 2-3 LOU och detta meddelande, har FOI för avsikt att ingå avtal med än Freemelt AB, 559097-0215 avseende ovan nämnd utrustning. Innan avtal tecknas tillämpas avtalsspärr till och med 2025-04-07. Ansökan om överprövning ska skickas till förvaltningsrätten i Stockholm.
Intern identifierare: FOI-2025-345
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Intern identifierare: 2986757
Ytterligare klassificering (cpv): 42638000 Fleroperationsmaskiner för metallbearbetning