Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport av icke farligt avfall
Referensnummer: 2020/106 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90512000 Avfallstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Härmed bjuder Affärsverken er möjlighet att lämna anbud avseende transport av icke farligt avfall.
Affärsverken transporterar avfall från Mältans avfallsanläggning till mottagningsanläggningarna i egen regi idag, men har framöver ett behov av att förstärka resurserna avseende transport av icke farligt avfall. Upphandlingen avser främst transport av brännbart avfall från Mältans avfallsanläggning till Nybro Värmecentral AB, men andra avfallstransporter kan förekomma.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90500000 Avfallstjänster, 90513000 Hantering av ofarligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen