204792-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster – Bohuskustens vattenvårdsförbunds kontrollprogram; Delmoment 1 och 2 Hydrografi- och växtplanktonundersökningar 2026-01-01--2028-12-31
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelBohuskustens vattenvårdsförbunds kontrollprogram; Delmoment 1 och 2 Hydrografi- och växtplanktonundersökningar 2026-01-01--2028-12-31
BeskrivningHydrografi Studera förändringar på lång och kort sikt när det gäller hydrografiska och hydrokemiska förhållanden som i sin tur är styrande för många av de övriga skeendena i den marina miljön. Växtplankton Övervaka förändringar i planktonsamhället vad gäller förekomst och artsammansättning. Mer specifikt är syftet bland annat att övervaka de huvudsakliga ingående nivåerna i det pelagiska ekosystem, förekomst av skadliga alger samt effekter av antropogen påverkan såsom näringstillförsel.
Intern identifierare25/1
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000