204797-2019 - PlaneringSverige-Stockholm: Takläggning och takmålning
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omläggning tak, Stora Paradiset på Utö
Referensnummer: 19/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45261200 Takläggning och takmålning
II.1.4.
Kort beskrivning
Renovering av yttertaket
Tegel demonteras varsamt och skall återmonteras.
Underliggande eventuell skadad konstruktion åtgärdas.
Underliggande konstruktion är av speciell art och hänsyn måste tas till denna.
Även arbete med fasad planeras.
Utförandet skall ske på ett för huset tidsenligt sätt så dess kulturhistoriska värde bibehålls.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44112400 Yttertak, 45212350 Byggnader av särskilt historiskt eller arkitektoniskt intresse, 45261211 Läggning av taktegel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Renovering av yttertak på Totalentreprenad (ABT06)