204814-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg – Ramavtal - Takarbeten och takskottning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal - Takarbeten och takskottning
BeskrivningUpphandlingen avser takarbeten och takskottning och omfattar avhjälpande underhåll, akuta åtgärder och planerat underhåll såsom entreprenadarbeten och reparationer. Upphandlingen är indelad i tre avtalsområden; - två geografiska avtalsområden som avser avrop mellan 0 och 750 000 kronor. - ett avtalsområde som avser avrop genom förnyad konkurrensutsättning mellan 750 000 kronor och 10 miljoner kronor. Ramavtal kommer att tecknas med totalt 4 entreprenörer.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105978:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90620000 Snöröjning, 90630000 Isröjning