204835-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Byggnadsinstallationsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggservice Ramavtal SFA
Referensnummer: 17SV460
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar mindre byggservicearbeten, drift-underhåll av etableringsbodar, rivningsarbeten, ställningsentreprenader och förberedande entreprenadarbeten avseende bygg- och anläggning för SFA-projektet på Henriksdalsområdet. Typexempel av arbeten är av karaktären provisoriska hjälparbeten som exempelvis uppförande av brandavskiljande väggar, trappor, inhägnader och dylikt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45111100 Rivning, 45262110 Nedmontering av byggnadsställning, 45262120 Uppförande av byggnadsställning, 45340000 Montering av stängsel, räcken och säkerhetsutrustning, 45343100 Brandsäkringsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen