204841-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Finans- och försäkringstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsult avseende upphandling av fonder till premiepensionens fondtorg
Referensnummer: UPP 2022-7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66000000 Finans- och försäkringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Den blivande Fondtorgsnämnden, med ansvar för upphandling och löpande granskning av fonderna inom premiepensionen har behov av konsultstöd för samband med att nämnden ska påbörja upphandling av fonder. Konsultuppdraget innefattar metodstöd, processtöd och analysförmåga avseende utvärdering av fonder.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 25 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
75110000 Allmänna offentliga tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktet skrivs på 3 år med möjlighet till förlängning vid ett eller flera tillfällen. Den sammanlagda avtalstiden ska inte överstiga 48 månader. Behovet av konsulthjälp förväntas vara störst i början av avtalsperioden för att sedan avta vartefter myndighetens egen kompetens ökar.
De första upphandlingarna beräknas starta under hösten 2022.