Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ängsskötsel
Referensnummer: DNR - 9848-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77300000 Trädgårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ängsskötsel. Länsstyrelsen förvaltar länets naturreservat, naturminnen, N2000- och fornvårdsområden. I flera av dem finns slåtterängar som kräver traditionell skötsel med slåtter och höbärgning årligen. Denna naturtyp har idag en mycket begränsad utbredning och en mycket hög biologisk mångfald är knuten till dessa marker som kräver omfattande skötsel med flera delmoment.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen