204883-2020 - ResultatSverige-Stockholm: Bedömningstjänster vid rekrytering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av arbetspsykologiska tester
Referensnummer: UPP 2019-37
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79635000 Bedömningstjänster vid rekrytering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser arbetspsykologiska tester och konsultstöd åt Pensionsmyndigheten.
Upphandlingens syfte och omfattning
Upphandlingen syftar till att ge Pensionsmyndigheten möjlighet att
Genomföra arbetspsykologiska tester främst i samband med rekrytering och urval samt eventuellt vid grupputveckling, potentialbedömning av kandidater eller bedömning av kapacitet för ledarskap ("assessment"), samt
Avropa konsultstöd för exempelvis urval i samband med rekrytering, second opinion/fördjupad bedömning, utbildningsinsatser (ex. användarutbildning) eller för att stödja Pensionsmyndigheten i interna arbetsprocesser där anbudsgivarens tjänster används.
Upphandlingen omfattar följande huvudsakliga delar:
1. Arbetspsykologiska tester via en webbaserad tjänst2. Konsultstöd
Anbudsgivaren ska kunna tillhandahålla följande typer av arbetspsykologiska tester:
a. Personlighetstestb. Begåvningstestc. Screeningstestd. Option på ev. övriga tester som anbudsgivaren tillhandahåller
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48100000 Programvara för särskild industri, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 79600000 Rekryteringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen