204887-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggning av huvudvägar och andra vägar – Beläggningsarbeten
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Beläggningsarbeten
Beskrivning: Välkommen att lämna ert bästa anbud i upphandlingen av beläggningsarbeten för Säters kommun och bolag samt Lugnet i Falun AB. Beställarna lägger stor vikt vid hållbarhet och har därför flera olika krav kopplat till detta i avtalet samt en särskild prisfråga för en asfalt med betydligt lägre klimatavtryck än de mest vanligt förekommande. Säkerställ att ni läst igenom alla avtalsvillkor och att ni kommer att kunna uppfylla alla villkor i enlighet med avtalet. Vi påminner om möjligheten att ställa frågor finns tillgänglig för er och vi uppmanar er att använda funktionen för eventuella oklarheter och otydligheter i upphandlingsdokumenten. Då ger ni er själva och oss en bättre möjlighet att i slutändan teckna ett avtal som är bra för för alla parter. Vi ser fram emot ert bästa anbud!
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:112353:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45233120 Vägbygge, 44113600 Bitumen och asfalt, 44113620 Asfalt, 45233222 Vägbeläggningsarbeten, 45233228 Ytbeläggningsarbete, 45233220 Ytbehandling av vägar, 45233000 Anläggningsarbete för motorvägar, vägar, järnvägar samt start- och landningsbanor, 45233250 Beläggningsarbeten utom vägbeläggningar