204893-2020 - ResultatSverige-Kalmar: Tjänster i naturreservat
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tillsyn friluftsanordningar
Referensnummer: 9846-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92533000 Tjänster i naturreservat
II.1.4.
Kort beskrivning
Tillsyns- och underhållsuppdrag för friluftsanordningar i skyddade områden i Kalmar län. Uppdraget omfattar tillsynsbesök i varierande omfattning med arbetsuppgifter såsom skräpplockning, oljning och skrapning av träanordningar, tvätt av skyltar, slyröjning längs leder och spänger, lagning av trasiga anordningar som spänger, grindar och stättor, motorsågsarbeten i samband med röjning av leder efter stormar samt städning av toaletter. Exakt omfattning framgår av respektive områdesbeskrivning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111220 Röjning av ris och buskar, 50800000 Diverse reparationer och underhåll, 77211500 Trädvård, 77231300 Skogsförvaltning, 77311000 Skötsel av trädgårdar och parker, 77340000 Beskärning av träd och klippning av häckar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen