204907-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Elektronisk detektorapparatur
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skåp med felindikering
Referensnummer: UH 18-14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31642000 Elektronisk detektorapparatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Utvalda nätstationer i ESEMs eldistributionsnät (SEVAB Nät AB och Eskilstuna Energi och Miljö Elnät AB) kommer att förses med feldetektorer. Vår vision är att vi ska ha ett stödsystem som talar om för oss var ett fel är eller mellan vilka punkter felet är. Vår vision säger även att 80 % av alla ESEMs nätstationer utrustas med feldetektorer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Presentation av Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB.
1 januari 2014 fick Mälardalen en ny stor och attraktiv arbetsgivare med över 500 medarbetare i Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB (fortsättningsvis Beställaren). Beställaren är ett driftbolag, det första i sitt slag i Sverige och ägs av Eskilstuna Energi och Miljö AB och SEVAB Strängnäs Energi AB. Hos Beställaren samlar vi kompetensen och erfarenheten från två etablerade aktörer i energi- och miljöbranschen. Vi bygger framtidens smarta lösningar inom branschen.
För ytterligare information om verksamheten, se www.eem.se och www.sevab.com.
Bakgrund.
Utvalda nätstationer i Beställarens eldistributionsnät (SEVAB Nät AB och Eskilstuna Energi och Miljö Elnät AB) kommer att förses med feldetektorer. Beställarens mål är att ha ett stödsystem som talar om var ett fel är eller mellan vilka punkter felet är. Målet säger även att ca 75 % av Beställarens ca 1 180 stycken markstationer utrustas med feldetektorer.
För att förenkla installationen i nätstationerna efterfrågas härmed skåp utrustade för feldetektering. Syftet med utbyggnad av feldetektorer är att korta ner avbrottstiderna, minska slitaget på elkomponenter vid provtillslag mot fel och att förbättra elsäkerheten.
Tänkt målbild i driftcentralen är att vid ett detekterat jordfel eller kortslutning så skickar feldetektorn information till SCADA via Beställarens kommunikationsnät. Beställaren får då hjälp att lokalisera felet via det grafiska driftstödsystemet (DMS) som får feldetekteringsinformationen från SCADA.
Upphandlingens referensnummer.
Upphandlingens referensnummer är: UH 18-14.
Upphandlande enhet.
Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB 631 86 ESKILSTUNAOrganisationsnummer: 556935–7501Telefonnummer: +46 (0) 16-10 60 00Hemsida: www.esem.se.