Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal projektering VVS inkl. kyla
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal för tekniska konsulter avseende projektering VVS inklusive kyla. Ramavtal tecknas med två (2) leverantörer, under förutsättning att tillräckligt många anbud är kvalificerade.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 90731100 Hantering av luftkvalitet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen