205081-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Besprutning från luften
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kalkning av sjöar och vattendrag.
Referensnummer: GNU 2017/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60441000 Besprutning från luften
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar kalkning av sjöar, våtmarker och vattendrag till kommunerna Borlänge, Falun, Gagnef och Ludvika. Nuvarande avtal löper ut 30.4.2018.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60441000 Besprutning från luften, 90700000 Miljötjänster, 44921200 Bränd kalk, 24213000 Släckt kalk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen