205157-2021 - PlaneringSverige-Norrköping: Överlevnadsoveraller
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI - Inbjudan till presentation
Referensnummer: 21-01998
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
37414800 Överlevnadsoveraller
II.1.4.
Kort beskrivning
Inför kommande upphandling av Sjösäkerhetsutrustning, har Sjöfartsverket för avsikt att bjuda in leverantörer till en leverantörspresentation. Presentationen är en del av en pågående marknadsundersökning och har som syfte att bredda upphandlingsgruppens kunskaper om marknadens utbud inför kommande upphandlingsarbete.
Sjöfartsverket önskar komma i kontakt med leverantörer som servar, marknadsför och säljer flottar, överlevnadsdräkter och pyroteknisk utrustning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34515000 Flytande konstruktioner, 34930000 Marin utrustning, 39525300 Flytvästar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen