205173-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Mammografiapparatur
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Klinisk mammografiutrustning
Referensnummer: RS/211136
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33111650 Mammografiapparatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Värmland ska upphandla en klinisk mammografiutrustning till mammografimottagningen vid Centralsjukhuset i Karlstad. Utrustningen ska främst användas för klinisk verksamhet, men även viss screeningverksamhet kan förekomma.
Utrustningen ska ge goda förutsättningar för biopsi samt med möjlighet att använda kontrastförstärkt mammografi (option).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen