See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Stödboende barn och unga 16-20 år
Beskrivning: Ramavtalet omfattar Stödboende för barn och unga i åldern 16 till och med 20 år enlig socialtjänstlagen 6 kap 1§ 3p. "Stödboende är ett mer självständigt boende och kan vara aktuellt för barn och unga som inte har behov av sådana vård- och behandlingsinsatser som motiverar en placering i HVB."Stödboende 16-20 år | SKR Stödboende innebär ett individuellt boende där Ungdomen får ett anpassat stöd utifrån individuella behov för ett självständigt boende och vuxenliv. Insatsen syfte är att träna Ungdomen till ett självständigt liv. Det huvudsakliga syftet är att, under trygga former, träna i att ta eget ansvar, att ha ett eget boende och förbereda Ungdomen för att självständigt boende och vuxenliv. Verksamheten ska bedrivas med ett professionellt förhållningssätt där Ungdomen ges möjlighet till inflytande över och delaktighet i de insatser som ges. Insatserna ska ges i enlighet med vetenskap och beprövad erfarenhet och leda till att Ungdomen kan utveckla sina personliga resurser och mognad. Stödboende kan både vara ett fristående placeringsalternativ eller fungera som utslussning efter annan vård utanför det egna hemmet, till exempel familjehem eller HVB. Ramavtalet omfattar inte Familjehem HVB Öppenvård Socialt boende med stöd Observera att olika målgrupper inte får blandas i i blockförhyrda lägenheter eller kollektiv. Till exempel får målgruppen placerade inom ramavtal Stödboende (16-20 år) och målgruppen för socialt boende med stöd i lägenhet inte förekomma på samma adress.
Intern identifierare: 298/24
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Enstegsförfarande
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
Ytterligare klassificering (cpv): 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Ramavtalet omfattar Stödboende för barn och unga i åldern 16 till och med 20 år enlig socialtjänstlagen 6 kap 1§ 3p. "Stödboende är ett mer självständigt boende och kan vara aktuellt för barn och unga som inte har behov av sådana vård- och behandlingsinsatser som motiverar en placering i HVB. "Stödboende 16-20 år | SKR Stödboende innebär ett individuellt boende där Ungdomen får ett anpassat stöd utifrån individuella behov för ett självständigt boende och vuxenliv. Insatsen syfte är att träna Ungdomen till ett självständigt liv. Det huvudsakliga syftet är att, under trygga former, träna i att ta eget ansvar, att ha ett eget boende och förbereda Ungdomen för att självständigt boende och vuxenliv. Verksamheten ska bedrivas med ett professionellt förhållningssätt där Ungdomen ges möjlighet till inflytande över och delaktighet i de insatser som ges. Insatserna ska ges i enlighet med vetenskap och beprövad erfarenhet och leda till att Ungdomen kan utveckla sina personliga resurser och mognad. Stödboende kan både vara ett fristående placeringsalternativ eller fungera som utslussning efter annan vård utanför det egna hemmet, till exempel familjehem eller HVB. Ramavtalet omfattar inte Familjehem HVB Öppenvård Socialt boende med Stöd Observera att olika målgrupper inte får blandas i i blockförhyrda lägenheter eller kollektiv. Till exempel får målgruppen placerade inom Ramavtal Stödboende (16-20 år) och målgruppen för socialt boende med stöd i lägenhet inte förekomma på samma adress.
Intern identifierare: 1554229
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Delområde Göteborg Stad
Beskrivning: Välj denna del om ni avser att lämna anbud på delområde Göteborg Stad
Intern identifierare: 1661097
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Delområde Kranskommun
Beskrivning: Välj denna del om ni avser att lämna anbud på delområde Kranskommun.
Intern identifierare: 1667670
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Delområde Utanför Göteborgs Stad och Kranskommun
Beskrivning: Välj denna del om ni avser att lämna anbud på delområde utanför Göteborg Stad och Kranskommun.
Intern identifierare: 1667674