205294-2019 - ÄndringSverige-Jönköping: Vägarbeten
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skeppsbron etapp 1 – Allmän platsmark, utbyggnad av gator och VA
Referensnummer: 18/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45233140 Vägarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet är beläget söder om Munksjön och begränsas av Kämpevägen, Jordbrovägen och Tallahovsgatan.
Utbyggnad av allmän platsmark, gator och VA mm för exploateringsområdet Skeppsbron etapp 1.
I projektet ingår distributionsledning för vatten samt huvudledning för avlopp. VA-arbeten kommer utföras under grundvattennivån och grundläggas på pålplatta. Överlast på delar av området. Lättfyllnad på del av nya Skeppsbrogatan. Fjärrvärme och fjärrkyla förläggs av SE. Förorenade massor ska hanteras.