205325-2017 - ResultatSverige-Linköping: Läkemedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedelsklassat vävnadslim.
Referensnummer: UC-2016-434
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avser Läkemedels klassat vävnadslim. Samordnad upphandling med Kalmar läns landsting och Jönköping läns landsting.
Beskrivning av upphandlingen:
Sydöstra sjukvårdsregionen inbjuder till anbudsgivning avseende ATC-kod B02BC och B02BC30.
Upphandlingen omfattar läkemedel som beställs genom rekvisitionsförfarande och huvudsakligen administreras av sjukvårdspersonal inom Sydöstra sjukvårdsregionen och dess vårdentreprenörer.
Läkemedel är en väsentlig del av hälso- och sjukvården. Landstingen inom Sydöstra sjukvårdsregionen har till uppgift att på ett betryggande sätt, så att patientsäkerhet och god kvalitet i vården tillgodoses, tillhandahålla kostnadseffektiva läkemedel för patient och kliniker.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen