205337-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Värnamo: Sjukskötersketjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanningstjänst sjuksköterskor
Referensnummer: KS.2023.319
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85141200 Sjukskötersketjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Omsorgsverksamheten har behov av sjuksköterskor i HSL-verksamheten för att kunna garantera patientsäkerheten. Omfattning och behov varierar.
Värnamo kommun uppskattar värdet på denna upphandling till 8 miljoner. Takvolym/Takvärde för avtalet är 10 miljoner. Värnamo kommun garanterar dock ingen specifik volym.
Om takvolymen uppnås har ramavtalen inte längre någon verkan. Köparen har rätt till förtida uppsägning av ramavtalen om takvolymen riskerar att överskridas under avtalstiden, detta med sex månaders uppsägningstid.”
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Sjuksköterskor till Omsorgsförvaltningen