205357-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar – Totalentreprenad avseende uppförande av Sätra ishall
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelTotalentreprenad avseende uppförande av Sätra ishall
BeskrivningObjektet avser uppförandet av ny ishall på Sätra IP. Byggnaden ska inrymma två stycken ishallar varav en träningshall med publikkapacitet på 150 personer och en förbundshall med en publikkapacitet på 1200 personer. I den nya ishallen kommer det även finnas en restaurang, motionsrum, kontorsutrymmen för driftens och verksamhetens personal samt omklädningsrum och teknikutrymmen.
Intern identifierare2.3.3/2023/1420
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareTotalentreprenad avseende uppförande av Sätra ishall