205368-2017 - ResultatSverige-Karlstad: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Färdigpackade fruktlådor.
Referensnummer: UE/170027
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Landstinget ämnar upphandla färdigpackade fruktlådor som en del i friskvårdsarbetet genom att erbjuda personalen färsk frukt.
Det totala värdet för ingående varor/tjänster i denna upphandling under aktuell avtalsperiod inkl. optionsår beräknas uppgå till 3 600 000 SEK baserat på 2016 års inköpsvolymer/behov.
Landstinget kommer inte att i avtal kunna garantera viss volym. Antagen leverantör är skyldig att leverera det verkliga behovet.
Upphandlingen omfattar leverans av färdigpackade fruktlådor till beställande verksamheter.
Leverantören kan lämna anbud ett eller flera geografiska grupper som framgår i förfrågningsunderlaget.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen