20537-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Distributionstransformatorer
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Distributionstransformatorer
Referensnummer: KNAB-2023/13
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31213200 Distributionstransformatorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Kraftringen Nät AB avser att upphandla Distributionstransformatorer.
Upphandlande enhet
Upphandlande enhet är Kraftringen Nät AB, organisationsnummer 556228-1138, nedan kallat Kraftringen och Beställaren.
Upphandlingen omfattar även Kraftringens hel- och delägda dotterbolag. Upphandlingen administreras av Kraftringens inköpsavdelning.
Beskrivning av Kraftringen
Kraftringen är ett energibolag som ägs av de fyra skånska kommunerna Lund, Eslöv, Hörby och Lomma. Verksamheten omfattar produktion, distribution och försäljning av el, gas, värme och kyla, samt energirelaterade tjänster inom service, kommunikation och entreprenader. Kraftringen har runt 460 anställda och cirka 300 000 kunder. Omsättningen uppgår till cirka 3 miljarder kronor.
Läs mer på www.kraftringen.se.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen